-15%
Due in Stock
VitrA Flow Round Tall Basin Mixer - Chrome - Ebzone
This offer ends in:
Days
Hours
Min
Sec
from
Save
-15%
£78.40
£92.25
- Stock: Due in Stock
- Model: VTTS1088
| Details | |
| Capacity | Flow Line complements the entire VitrA collection and helps accentuate the desired style in every part of the bathroom with three different designs; round soft and square. |
| Depth (mm) | 184 |
| Dimensions | Minimum Recommended Operating Pressure: 0.5 bar |
| Height (mm) | 271 |
| Item | Dimensions: H 271 x D 184 x W 46mm |
| Manufacturers Guarantee | 10 Years |
| Material | Brass |
| Min Operating Pressure | 0.5 bar |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Note 1 | Low Pressure Deck Mounted Chrome Basin Mixer |
| Note 2 | Available in chrome. |
| Range | Flow Round |
| Spout Height (mm) | 197 |
| Spout Reach (mm) | 151 |
| Style | Contemporary |
| Tap Finish | Chrome |
| Tap Pressure Type | Low Pressure |
| Type | Basin Mixer |
| Waste Included | No |
| Width/ Depth (mm) | 46 |