-15%
Pescara Cloakroom Basin Mixer & Waste - Chrome - Ebzone
This offer ends in:
Days
Hours
Min
Sec
from
Save
-15%
£81.40
£95.79
- Stock: 83
- Model: DITS1310
- Weight: 1.13kg
| Details | |
| Capacity | Includes waste |
| Colour | Silver |
| Connection Type | Flexible Tails |
| Depth (mm) | 127 |
| Dimensions | Minimum Recommended Operating Pressure: 1.5 bar |
| Height (mm) | 138 |
| Item | Dimensions: H 138 x D 127 x W 50mm |
| Manufacturers Guarantee | 3 Year on valve 5 Year on body and finish |
| Material | Brass |
| Min Operating Pressure | 1.5 bar |
| Mount Type | Deck Mounted |
| No. Tap Holes | 1 |
| Note 1 | High Pressure Deck Mounted Chrome Basin Mixer |
| Note 2 | This product is a replacement for DITS1148 Pesca Cloakroom Basin Mixer & Waste - Chrome which is now discontinued |
| Operation | Single Lever Cartridge |
| Range | Pescara |
| Style | Contemporary |
| Tap Finish | Chrome |
| Tap Pressure Type | High Pressure |
| Type | Basin Mixer |
| Waste Included | Yes |
| Width/ Depth (mm) | 50 |